Business people looking at a blueprint held against a big window. Woman pointing at blueprint detail, man holding a brick.

Wienerberger Suomi

Keraamisten tuotteiden asiantuntija Suomessa ja lähialueilla. Tiivistä yhteistyötä Baltian ja Skandinavian alueen Wienerberger-yritysten kanssa. 

Ammattitaidolla ja kokemuksella

Ratkaisuja kestävään ja elinkaaritaloudelliseen rakentamiseen.

Suomessa suurin keraaminen tuoteryhmä on Terca-julkisivutiilet. Lisäksi Wienerbergerin valikoimaan kuuluvat käsinlyödyt sisustustiilet ja -laatat, keraamiset Koramic-kattotiilet,  Poroton-kennoharkot sekä Penter-maankatetiilet. 

Tavoitteemme on luoda kestäviä arvoja luonnonmukaisten tuotteiden avulla: Asiakkaillemme koko eliniän kestävää laatua ja turvallisuutta asumiseen, kiinteistönomistajille arvonsa säilyttävän sijoituskohteen ja työntekijöille motivoivan työympäristön. 

Yrityksen pääkonttori on Helsingissä ja tehdas Kouvolassa.

Wienerberger Oy:n yhteystiedot

Palvelemme kaikissa keraamisiin rakennustuotteisiin liittyvissä asioissa.

Myyntipalvelu Etelä-Suomi

Aluemyyntipäällikkö - Rakennusliikkeet
John Suono
Puh: +358 40 350 0656
john.suono@wienerberger.com

Aluemyyntipäällikkö - Muurausliikkeet, jälleenmyyjät, tiilipalkkijärjestelmät
Juha Elolinja
Puh: +358 40 833 8380
juha.elolinja@wienerberger.com

Länsi- ja Pohjois-Suomi
Aluemyyntipäällikkö
Arimo Lummi
Puh: +358 400 235 268
arimo.lummi@wienerberger.com

Keski- ja Itä-Suomi
Aluemyyntipäällikkö
Janne Salmi
Puh: +358 40 770 7133
janne.salmi@wienerberger.com

Asiantuntijatiimi

Tekninen asiantuntija, tiilirakenteet ja -palkit
Antti Taivalkangas
Puh: +358 50 432 3360
antti.taivalkangas@wienerberger.com

Senior Advisor, tiiliratkaisut
Juha Karilainen
Puh: +358 400 425 232
juha.karilainen@wienerberger.com

Yhteyspäällikkö, arkkitehtipalvelu
Milla Ahti-Kotilainen
Puh: +358 40 596 7007
milla.ahti-kotilainen@wienerberger.com

Yrityksen johto

Toimitusjohtaja, Jari Berglund
Puh: +358 40 516 3159
jari.berglund@wienerberger.com

Tehdaspäällikkö, Koria, Matti Himanen
Puh: +358 40 531 9785
matti.himanen@wienerberger.com

Markkinointipäällikkö, Maiju Paasiviita
Puh: +358 50 525 4054
maiju.paasiviita@wienerberger.com



Kirjanpito ja laskutus

Ostoreskontra, Kati Kallio
Puh: +358 40 673 0744
kati.kallio@wienerberger.com

Myyntireskontra ja laskutus, Carita Juvonen
Puh: +358 40 350 9727
carita.juvonen@wienerberger.com

Laskutusosoite
Kumpulantie 15
00520 HELSINKI
PDF-laskut: finance.fi@wienerberger.com

Y-tunnus: 1635493-8

Yksityisasiakkaiden tiedustelut

Palvelemme yksityisasiakkaita jälleenmyyjäverkostomme kautta. Voit kääntyä verkossa toimivien jälleenmyyjiemme puoleen tai asioida paikallisessa rautakaupassasi (esimerkiksi K-Raudan ja Starkin myymälät).

Palvelevat verkkokaupat

K-Raudat, katso myynnissä olevat Wienerbergerin tuotteet
Lisätiedot K-Rautojen myymälät, rakennus- ja sisustustarvikeosastot

Taloon.com, katso myynnissä olevat Wienerbergerin tuotteet
Lisätiedot: puhelin 010 440 9200 (ark klo 8.30-19.30, la 10-18), sähköposti myynti@taloon.com

Netrauta.fi, katso myynnissä olevat Wienerbergerin tuotteet
Lisätiedot: puhelin 029 180220 (ark klo 8.30-19.30, la 10-18), sähköposti myynti@netrauta.fi

Sarokas.fi, katso myynnissä olevat Wienerbergerin sisustustiililaatat ja pihatiilet
Lisätiedot: puhelin 02 275 2050 (ark klo 7-18, la 9-14), sähköposti myynti@sarokas.fi

Rakentaja.fi, katso myynnissä olevat Wienerbergerin sisustustiililaatat ja pihatiilet

Toimipisteet Suomessa Helsingissä ja Kouvolassa

Pääkonttori Helsinki

Kumpulantie 15
00520 HELSINKI
Email: office(at)wienerberger.fi

Tiilitehdas ja tilauskeskus

Tiilitehtaantie 60
45610 Koria
Tilaukset ja toimitustiedustelut puh. 0207 489 211
Email: tilaukset(at)wienerberger.com

Wienerberger Oy: toimipisteet kartalla

Jätä yhteystietosi niin me otamme yhteyttä

Valitse aihe sekä tuotealue, josta olet kiinnostunut ja haluat lisätietoa. Anna tämän jälkeen yhteystietosi, niin olemme sinuun yhteydessä mahdollisimman pian.

*) Antamiasi tietoja käsitellään luottamuksellisesti. Voit peruttaa suostumuksesi henkilötietojen käsittelyyn lähettämällä sähköpostia osoitteeseen office@wienerberger.fi. Tietojesi käsittelyn laillisuuteen suostumuksen peruuttaminen ei vaikuta. Tietojen tallentamisesta, prosessoinnista ja tuhoamisesta kuten oikeuksistasi henkilökohtaisiin tietoihisi katso Tietosuojakäytäntö